Поза часом і простором

Олесь Павлович Бердник – український письменник-фантаст, футуролог, публіцист, філософ, громадський діяч, глобаліст, богослов та політик. Учасник Другої світової війни, політв’язень радянських таборів. Член-засновник Української Гельсінської групи, провідник українського гуманістичного об’єднання «Українська духовна республіка». Автор понад 20 романів і повістей. Твори Бердника перекладено низкою мов: англійською, німецькою, французькою, російською та угорською.

Його біографія насичена різноманітними подіями, як позитивними, так і негативними. Через його позицію, Бердника неодноразово засуджували, однак пізніше він казав, що саме в таборах, у спілкуванні із найрозумнішими людьми того часу, народилися усі його думки, які він згодом виклав у літературних творах. Почав друкуватися Олесь Павлович 1957 року, тоді ж був прийнятий у Спілку письменників СРСР. За його повістю «Серце Всесвіту» в 1963 році на Одеській кіностудії навіть зняли популярний радянський фантастичний фільм «Мечте навстречу» («Мрії назустріч»).

Лейтмотив творчості Бердника такий: власне людина – це не природна істота, а космічна, здатна проявити відповідальність за спільний дім, а не чекати шокової терапії, якою в ті роки став Чорнобиль. Проблема земної науки, вважав він, полягає у тому, що ми захопилися відкриттями в природі, але не робимо нічого, аби відкрити щось у собі. Саме на цьому смисловому фоні розгортаються події багатьох фантастичних творів Бердника – якими, до речі, зачитувалися (в російському авторизованому перекладі) навіть радянські читачі з тих, що принципово ігнорували українську літературу. В них відбувається пошук сенсу життя, яке включене у безкінечність Всесвіту.

Людина, за Бердником, – не просте відображення природних процесів, а живе утворення Всесвіту, якому слід вивільнитися з одномірності світу індустріальної епохи, перестати бути маріонеткою й активізуватися через власне волевиявлення.

Олесь Бердник – це безумовно екстравагантна та непересічна особистість в історії України, що заслуговує на вашу увагу.

До 95-річчя від дня його народження відділ абонемента презентує книжкову виставку «Поза часом і простором», яку можна відвідати з 12 по 30 грудня.