Травень

26.05.2022

Сьогодні  хотілось би відволіктись від лиховісних новин і зануритися в чудовий історичний роман з деяким пригодницьким присмаком. Саме такою є книга Наталки Сняданко «Перше слідство Імператриці», яка допоможе нам відчути не тільки подих минулих літ, а й привідкрити неабиякі декораціі сучасних реалій.

Сняданко, Н. В. (Наталія Володимирівна) Перше слідство імператриці : [роман] / Наталка Сняданко – Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. – 272 с.

Наталка Сняданко – одна з найкращих письменниць сучасної української літератури, публіцистка, журналістка, перекладачка з польської, німецької та російської мов. 2011 року письменниця стала лавреаткою літературної премії ім. Джозефа Конрада-Коженьовського. Новий роман Наталки Сняданко «Перше слідство Імператриці» – це атмосферний детективно-історичний твір, який переносить нас з однієї епохи в іншу: історія про кілька років життя імператриці Сіссі, силою волі та рішучістю якої захоплювалось не одне покоління. Події відбуваються в двох часових проміжках. У 1856 році на австрійського імператора скоєно замах, і його дружина, імператриця Сіссі, береться за це розслідування. Друга лінія веде нас в сучасне місто Лева – 2015 рік, куди Доротея везе рідкісну скрипку Моцарта на фестиваль. І стається  дещо непередбачуване. А  на допомогу приходить незрівнянна імператриця Сіссі, а точніше, її мемуари. Перед нами відкривається історія кохання імператора і Сіссі, ми дізнаємося про проблеми з управлінням величезною імперією, де нерідко зріють змови і готуються замахи, про сімейне життя і життя придворне, інтриги і намагання юної дівчини знайти своє місце у чужому світі. Ми неодмінно відчуємо атмосферу часів Австро-Угорщини – той дивний подих недавніх століть, побуваємо у дорогих покоях під час теплих  посиденьок Сіссі і перейматимемось трагічністю її ситуації. Нас приємно здивують чимало кульмінаційних моментів, але відповідь на всі питання ми одержимо аж у кінці. Особливої принадності твору додає гарна українська мова.

Без вагань замовляйте цю книгу у нас на абонементі – в жодному разі не пожалкуєте!

Фото взяті з мережі Інтернет.

18.05.2022

Сьогодні, 19 травня, святкує свій день народження Володимир Білінський. Ми знаємо його як талановитого публіциста, письменника і мудрого аналітика. Його визначний доробок складають такі відомі твори: «Країна Моксель, або Московія», «Москва ординська» та «Україна-Русь», які стали бестселерами не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Мешкаючи протягом чотирьох десятиліть в Казахстані, автор линув думками до рідного краю. І, повернувшись додому, глибоко замислився над історією нашої країни: чи такою вона була, яку ми бачимо сьогодні і вчимо наших дітей.

Білінський, В. Б. Країна Моксель, або Московія : роман-дослідження : у 3 кн. Кн. 1 / Володимир Білінський. . 2-ге вид., випр. і доп. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, [2017]. – 374 с.

Читацький світ з захватом прочитав всі його твори, але критика сприйняла їх неоднозначно. А 2011 року перший твір автора «Країна Моксель» став лауреатом премії імені Івана Франка. У цій книзі автор висловлює думку про те, що російська влада протягом багатьох століть займалася «міфологізацією» історії. Він підкреслює, що певну вищість російського народу перед іншими слов’янами було створено штучно. Та й слов’янським його теж навряд чи можна вважати – зауважує письменник. Пан Володимир доводить, що росіяни походять від фінів та угорців, а також наголошує на їхньому перебуванні великого періоду часу під Золотою Ордою, що, звичайно, призвело до змішування крові та  запозичення деяких традицій – це підтверджують факти, історичні джерела, які автор грунтовно дослідив, намагаючись відновити історичну справедливість, розповідаючи про українців від самих прадавніх часів. І ми з превеликою цікавістю заглиблюємось в книги нашого видатного письменника, які вчать нас аналізувати історичні факти, гордитися своїм минулим, гідно сприймати важливі помилки та невдачі і  об’єктивно оцінювати вчинки наших доленосних діячів.

Вивчаймо історію нашої країни разом з невтомним дослідником і великим правдолюбом – Володимиром Білінським, твори якого ви зможете знайти на поличках нашого абонемента.

Фото взяті з мережі Інтернет.

18.05.2022

Що таке нормальне життя сьогодні? Чи нормально бути диваком чи треба намагатися бути таким, як інші? Саме про це йдеться в  романі «Нормальні люди», який написала Саллі Руні.

Руні, С. (Саллі) Нормальні люди : [роман] / Саллі Руні ; – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 312 с.

Саллі Руні – молода ірландська письменниця та сценаристка. Її книги стали надзвичайно популярними. Авторка вивчала англійську мову, здобула науковий ступінь у цій галузі, спеціалізується на американській літературі. Її роман «Нормальні люди» закохав у себе чимало читачів. Це історія про кохання, перші стосунки, непорозуміння, емоційні падіння, про дружбу, яка переростає в любов. Про дружбу, яку двоє дивних підлітків вирішили тримати в таємниці. Вона – дивачка, з якої всі насміхаються. Він – надзвичайно популярний у школі хлопець. Між цими двома кардинально різними підлітками виникає тонкий зв’язок, про який вони нікому не розповідають. Маріанна і Конел на власному досвіді пробують зрозуміти світ, влитися в життя і при цьому не загубити себе, відчувати і бути почутими. Це виявляється іноді надзвичайно складно. Їм прийшлось зіштовхнутись з агресією, депресією і усвідомити – як влаштований цей світ і що треба берегти, а від чого краще відмовитися. Та ситуація кардинально змінилась, коли вони вже стали студентами одного дублінського коледжу. Тут вже Маріанна легко вписується в коло студентів, а Конел не може знайти себе. Життя триває, як і їхній таємний зв’язок. Вони намагаються жити, як нормальні люди, то зближуючись, то віддаляючись одне від одного. Але настає момент, коли їм доводиться рятувати одне одного в найдивовижніший спосіб. Ця книга вкрай своєчасна для нас – ми не можемо не погодитись з авторкою, що поняття норми дуже умовне. Письменниця саме так і зауважує: як насправді важливо знайти себе і бути собою до кінця життя. Але найголовніше – бачити та чути інших, бо кожна людина справді здатна змінити іншу.

Завітайте до нашого абонемента, щоб познайомитись з цим відвертим твором.

Фото взяті з мережі Інтернет.

12.05.2022

Вчора, 10 травня, на 89-му році пішов із життя Леонід Макарович Кравчук – український політик та перший всенародно обраний президент України. Леонід Кравчук народився 10 січня 1934 року у селі Великий Житин Рівненської області: тоді ця територія входила до складу міжвоєнної Польщі. Здобув освіту в Рівненському кооперативному економіко-правовому технікумі, згодом закінчив Київський державний університет і отримав спеціальність викладача суспільних наук. В радянські часи займався науковою і політичною діяльністю. У серпні 1991 року, після путчу в Москві, український парламент під керівництвом Кравчука прийняв Акт незалежності України – це сталося 24 серпня. А у грудні того ж року Кравчук разом із тодішнім прем’єр-міністром України Вітольдом Фокіним підписав у Біловезькій пущі угоди про припинення існування Радянського Союзу. За Кравчука Україну визнали незалежною державою більшість країн світу, а керівництво УНР у вигнанні передало йому символи влади, тим самим визнавши нову державу правонаступницею Української Народної Республіки. 1994 року Кравчук поступився своєю посадою Леонідові Кучмі, але не залишав політичної арени. Він був нардепом низки скликань, а у 2020-2022 роках очолював контактну групу щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Кравчук «був не просто політиком та історичною особистістю, а тією людиною, яка вміла знайти мудрі слова і сказати їх так, щоб почули всі українці»,– прокоментував Президент В.Зеленський.

Ім’я Леоніда Макаровича Кравчука назавжди залишиться з Україною.

У фондах нашої бібліотеки ми маємо книги спогадів Леоніда Макаровича, запрошуємо вас до їх прочитання.

09.05.2022

В травні 2003 року Марія Василівна Матіос, сучасна українська письменниця та активна політична діячка, закінчила написання роману «Солодка Даруся», або «Драма на три життя». В 2004 році цей твір вийшов друком, а в 2005 році був  удостоєний Шевченківської премії.

Матіос, М. Солодка Даруся : драма на три життя / Марія Матіос. – Львів : Піраміда, 2007. – 188 с.

«Солодка Даруся» – це трагедія людських доль, коли німота сильніша слів, а людина несповна розуму (якою односельці вважають Дарусю), – добріша тупої жорстокості. Незвичне, високопоетичне і мудре слово письменниці, злютоване вселюдською тугою за простим і невибагливим щастям у часи лихоліття та історичного зламу», – писав Анатолій Дімаров.

Своїм романом Марія Матіос сміливо відкинула правила політичної обережності й суспільних табу, вона здійснила мандрівку в криваве й жорстоке пекло минулого, у безодню, куди лячно зазирати. Письменниця вважає, що національна трагедія не має терміну давності. Вона переконана, що «кожне зло мусить мати своє ім’я». Хоча й не визнає у творчості «чорного» й «білого», радянську владу малює виключно чорними фарбами, бо нічого позитивного вона на Буковину не принесла. Ця книга глибоко вражає своєю драматичністю, своєю правдивістю, суворим викриттям людської байдужості, заздрощів, ницості, але водночас в ній можна побачити трепетну любов дитини до тата і неньки, ніжність, радість дитинства. Авторка  майстерно і з великою любов’ю змальовує образ головної героїні. Завдяки таланту Марії Матіос ми можемо перенестися в маленьке село на березі Черемоша, відчути його холодні води, посидіти на кладовищі біля могили Дарусиного батька, відчути все те, що відчуває дитина, в якої відняли найдорожче… Очима дівчини ми побачимо все. Страшно, боляче до сліз – але цю стражденну правду з історії нашого народу ми повинні знати.

Завітайте до нашої бібліотеки та зупиніть свій вибір на цій унікальній книзі. І не забувайте відвідувати на нашу сторінку – ми намагаємось знайомити вас з проникливими творами Марії Матіос.

05.05.2022

Щороку 2 травня в різних країнах світу відзначають дивовижне свято – Міжнародний день Гаррі Поттера (International Harry Potter Day), присвячений герою відомих книг англійської письменниці Джоан Роулінг. Чому 2 травня? Тому що саме цього дня Гаррі Поттер переміг свого противника – Темного лорда Волдеморта. У книзі це був день, коли «світ нарешті зміг повернутися до нормального життя».

У серії з семи фантастичних романів Джоан Роулінг розповідає про пригоди юного чарівника Гаррі Поттера і його друзів Герміону Грейнджер і Рона Візлі, які навчаються у Гоґвортській школі чарів і чаклунства.

Ідея написання книги у Джоан Роулінг з’явилася у 1990 році, коли вона поверталася з Манчестера до Лондона. З вікна поїзду вона побачила хлопчика в окулярах. З того часу вона почала створювати магічний світ школи Гоґвортс. Перша книга про хлопчика-чаклуна вийшла у друк 1997 року невеличким тиражем. Під час релізу останньої – сьомої книжки «Гаррі Поттер та смертельні реліквії», влітку 2007 року, був встановлений рекорд із продажів – за перший день у США та Великій Британії було продано понад 11 мільйонів примірників.

Дуже багато хорошого і повчального демонструють нам книги про Гаррі Поттера. Вони – про любов, мужність, стійкість, завзятість, добро і неймовірне бажання допомогти кожному, хто цього потребує. Ця історія безсумнівно стала культовою і змусила задуматися кожного з нас про те, як ми проживаємо своє життя. Серія книг про Гаррі Поттера безмежно популярна, це ім’я знають майже в усіх країнах світу. І це чудово, що багато дітей з самого дитинства розуміють, що є добро, а що є зло і добро завжди перемагає! Хлопчик зі шрамом став взірцем мужності, хоробрості і самовідданості у боротьбі зі злом.

Популярності серії додала її екранізація з вісьмох частин, які виходили з 2001 по 2011 рік.

У відділі абонемента нашої бібліотеки є всі книги серії про Гаррі Поттера. Вони користуються постійним попитом серед наших читачів. Якщо ви відчуваєте співзвучність цих творів із сьогоденням, пропонуємо перечитати їх і усвідомити, що світло завжди перемагає темряву! Чекаємо на вас!

04.05.2022

«Я народилася в травні. На сам Великдень.
І моя мати, що походить зі знімченої польської родини,
розумна жінка із шляхетним профілем, завсіди каже про мене,
що дитина, яка народилася в неділю – щаслива дитина».
Ірина Вільде.

5 травня 1907р. народилася Ірина Вільде (Дарина Дмитрівна Полотнюк) українська письменниця, лауреат Шевченківської премії, жінка, яка кохала і яку кохали. Першим її коханням був Діонізій Омельський. Вона була закохана у нього, а він завжди був зайнятий – то музикою, то спортом, то якимись суто хлоп’ячими справами. «Проте й тепер ще іноді, коли слухаю музику, яка зворушує мене, чи дивлюся на краєвид, що вражає мене незвичайною гармонією краси, чи у вуличному русі наткнуся на винятково благородне у своїм рисунку обличчя, то до тієї міри відчуваю Твою присутність, що простягаю руку, щоб потиснути Тебе по-змовницьки за лікоть. І щойно по миті усвідомлюю собі, що поміж нами океан і пропасть часу».

По закінченню української приватної гімназії Ірина знайомиться з майбутнім чоловіком Євгеном Полотнюком. «Від любові, як від смерті, встерегтися не можна», – напише згодом вона. У сорок третьому році Полотнюка звинувачено у приналежності до ОУН, заарештовано й розстріляно. Вона так і не знала, де саме було поховано чоловіка. Мала тоді на руках грудне немовля, сина Максима. Схопивши друкарську машинку, рукописи та трохи дитячого одягу, втекла. Деякий час переховувалася серед людей, а потім з підробним документом на ім’я Дарії Макогон виїхала у Ходоров, де були її батьки та старший син Ярема. У травні 1950 року вона одружилася з Іваном Дроб’язко, інженером Львівського ремонтного заводу і полковником КДБ. Цей шлюб протримався десять років, бо навесні 1960 року Вільде застала чоловіка у вітальні з іншою жінкою. Далі був скандал з ламанням меблів та биттям посуду. «Шлюбна обручка – пересторога, але не охорона від зради». Більше заміж вона не вийде. Ось така жіноча доля цієї прекрасної письменниці, яку ми пам’ятаємо і читаємо.

Вершиною творчості Вільде став її роман «Сестри Річинські». Ім’я письменниці внесено ЮНЕСКО до списку знаменитих людей ХХ століття.

Запрошуємо до бібліотеки!