Україна – частина Європейського світу

Цьогоріч Україна вперше за двадцять років долучиться до заходів з нагоди Дня Європи – свята, яке традиційно 9 травня відзначається в Європейському Союзі та інших країнах на знак миру та єдності на континенті. «Будемо вшановувати нашу історичну єдність – єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм», – сказав президент Володимир Зеленський у зверненні 8 травня після підписання указу про щорічне відзначення свята в Україні.

Історія святкування Дня Європи в Україні бере свій початок у 2003 році, коли тодішній президент Леонід Кучма підписав відповідний указ, яким було встановлено щорічно відзначати цей день у кожну третю суботу травня. Це свято було прийнято з урахуванням стратегічного курсу України на зближення з Європейським Союзом та подальший вступ до ЄС.

У Європі існує свято з аналогічною назвою, яке щороку відзначають саме 9 травня. В цей день 1950 року міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман виступив із закликом до об’єднання повоєнних європейських держав. Метою такого об’єднання, за словами французького урядовця, було створення механізму попередження воєн, щоб їх не лише «не можна було уявити, а й вони були неможливими». У своїй декларації він наголошував, що економічна співпраця допоможе підвищити стандарти життя та стане першим кроком до об’єднаної Європи. Тому 9 травня вважається днем народження Європейського Союзу.

Цього року Україна вже вдруге зустрічає День Європи у стані повномасштабної війни проти російського агресора. І другий рік пліч-о-пліч з Україною стоїть вся об’єднана Європа. Країни ЄС надають військову, економічну і гуманітарну підтримку Україні, прихистили мільйони українців, які змушені були втікати від війни за кордон.

Цьогоріч День Європи в Україні має особливе значення, адже українці боронять демократичні цінності ціною власного життя, захищаючи не лише Україну від імперіалістичного загарбника, але і всю Європу.

Це день єдності України та Європейського Союзу перед обличчям спільної загрози.

У мирні часи на центральних площах Києва, Харкова, Одеси, Львова та інших великих українських міст проводилися святкові заходи, презентації про історію та культуру європейських країн, концерти тощо. В умовах воєнного стану проведення масових заходів не рекомендується, але все ж з нагоди святкування в Києві відкриються дві вуличні експозиції:

  • експозиція «Разом ми – Європа» на вул. Хрещатик, 22 – об’єднає громадян, які зможуть дізнатися більше про те, як ЄС підтримує мир, безпеку та демократію завдяки своїй рішучості перед обличчям російської війни проти України;

  • експозиція «Культурна мозаїка» на Софіївській площі, яка дозволить познайомитися із зусиллями ЄС у підтримці української культури під час війни.

Вітаємо всіх українців з цим маленьким, але важливим кроком в європейське майбутнє України! Воно обов’язково буде мирним і щасливим! З Днем Європи, Україно!

Додаткову літературу до Дня Європи в Україні ви можете знайти у нашому електронному каталозі та замовити у Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки або бібліотеках міста.

Також пропонуємо ознайомитися з торішнім тематичним оглядом літератури «Україна під європейський небом».