5 книг про закордонне українство

Здавна українці, що мешкали за межами України й усвідомлювали генетичну чи духовну єдність із Україною, сприяли долученню нашої нації до творення світової політики та культури, наближали відновлення нашої державності. Сьогодні закордонні українці, представляючи за кордоном націю переможців над викликами, поставленими історією й часом, відіграють важливу роль у формуванні міжнародної підтримки України в питаннях протидії російській агресії. Пропонуємо підбірку книг, які розкривають історію розвитку взаємовідносин українців і держави Україна з сучасними країнами світу, у яких ще донедавна недостатньо диференціювали Україну, її національні інтереси від інших країн СНД, нині ж стало зрозуміло, що сучасний світ уже неможливий без присутності в ньому України.

Країни світу і Україна : [в 5 т.] Т. 1. Північна Європа ; Західна Європа ; Південна Європа : енциклопедія / наук. ред. А. Г. Бульвінський. – Київ : Фенікс, 2017. – 564 с. : карти.

П’ятитомна енциклопедія «Країни світу і Україна» подає грунтовний і систематизований виклад історії й сучасного стану всіх країн світу та їхніх відносин з Україною. Це видання досі не мало аналогів у нашій державі. У першому томі подано 28 статей про країни Північної, Західної та Південної Європи. Кожна стаття представляє одну країну, складається з п’яти умовних змістовних частин: довідкової, історичної, частини про зв’язки країн світу з Україною, частини з даними ЮНЕСКО про об’єкти Світової спадщини у відповідній країні, посилань на корисні електронні джерела та літературу. Це ґрунтовне, надзвичайно інформативне видання сприятиме зміцненню позицій України в глобальному інформаційному прсторі, досягненню консолідації всіх верств суспільства, тому що дає відповіді на зростаючі потреби ідентифікації України в цивілізованому світі.

Водотика Т. Ігри відображень. Якою бачить Україну світ : у пошуках власного образу / Тетяна Водотика, Євген Магда. – Харків : Віват, 2016 – 351 с. : портр.

Цілі, які ставили перед собою при написанні цієї книги, автори визначають так: «У цій книзі ми намагатимемося з’ясувати місце України на глобальній шахівниці, прорахувати та передбачити її гамбіти та ендшпілі. Перший розділ буде присвячено проясненню понятійних та теоретичних моментів – що таке міжнародний імідж держави, як його будувати і де Україна помилялась у цьому питанні. У другому  розділі ми розглянемо, коли українці з’явились на порядку денному європейців і як змінювались образ, роль та місце України в міжнародній політиці. Далі дослідимо образ нашої держави в країнах Європи, Північної Америки (США та Канада), у Росії та Білорусі, у країнах на південь та схід від Чорного моря (Туреччина, Грузія). Насамкінець ми спробуємо сформулювати відповідь на питання «Quo vadis, Ukraine?»». В цікавій формі розповідаючи про чинники впливу на спосіб сприйняття України в сучасному світі, науково-популярне дослідження кандидата політичних наук, відомого політичного експерта Євгена Магди і кандидата історичних наук Тетяни Водотики доводить, що марно сподіватися на реальні перетворення в Україні без зміни усвідомлення себе в конкурентному світі, без створення національної ідеї успішної держави на всіх рівнях – від президентів до туристів.

Балабко О.В. Мальви у Вічному місті : стежками українців у світах : есеї, нариси, зарисовки / Олександр Балабко. – Київ : Фенікс, 2006. – 348 с. : іл.

Для всіх, хто цікавиться українською історією, культурою й літературою, справжньою знахідкою стане книга есеїв, нарисів і зарисовок письменника й журналіста Олександра Балабка. Тут є відповіді на запитання: «Де на Ейфелевій вежі знаходиться прапор України?», «Як Шевченко і Петлюра зустрілися в Парижі?», «На якій вулиці Рима Микола Гоголь танцював гопака і співав українську пісню після написання чергового розділу «Мертвих душ?»». Автор розповідає цікаві подробиці з життя за кордоном Анни Ярославни, Богдана Хмельницького, Григорія Орлика, Симона Петлюри, Миколи Гоголя, Михайла Коцюбинського, Сергія Лифаря, Олександра Вертинського та інших відомих українців. Книга написана із залученням листів, спогадів та інших документальних матеріалів, проілюстрована оригінальними фотознімками Олександра Балабка.

Семенюк С. Український путівник по Польщі : історико-краєзнавчі нариси / Святослав Семенюк. – Львів : Апріорі, 2007. – 724 с. : мапи.

Західні українські етнічні землі на території сучасної Польщі неможливо викреслити з історичного минулого України. Історичні процеси, що відбувалися тут, мають вплив і на наше сьогодення. У путівнику згадуються населені пункти, що мають стосунок до української історії, політики. Ці місця повя’зані з іменами видатних діячів культури, освіти, науки та мистецтва. Розповіді про міста і села подаються у формі історичних есе для відтворення атмосфери їх минулого.

Семенюк С. Український путівник по Словаччині : історико-краєзнавчі нариси / Святослав Семенюк. – Львів : Апріорі, 2007. – 346 с. : мапи.

Українська діаспора в Словаччині сягає кількості 100 тис. чоловік (за офіційною статистикою 55 тис.), які проживають у близько 300 селах навколо міста Пряшева у передгір’ях Карпат. Цей регіон історично пов’язаний із державотворенням України, зокрема з Українською Народною Республікою. Як зазначено у Вікіпедії, українською мовою на Пряшівщині говорить понад 11 тис. осіб, українцями ідентифікує себе третина русько-українського населення Словаччини, політичними русинами – дві третини. Україномовна література Пряшівщини становить важливу частину загальноукраїнського літературного процесу. Одними з найцікавіших україномовних видань у 20 ст. були журнал «Дукля», газета «Нове життя». Найвизначнішими письменниками були С. Гостиняк, І. Невицька, В. Ґренджа-Донський, І. Яцканин. У літературознавстві відзначилися О. Рудловчак, М. Неврлий, М. Мушинка. «Український путівник по Словаччині» розкриває історичну місію українства, розповідаючи про видатних вчених, політиків, діячів культури та миства.