Реалізація проєкту «Видима бібліотека» у співпраці з Управлінням забезпечення діяльності у центральному регіоні Департаменту з питань виконання кримінальних покарань пілотувала 1 червня 2021 року і тривала півроку. За цей період відбулося 13 інформаційно-просвітницьких зустрічей онлайн з аудиторією осіб, що відбувають кримінальні покарання в 13 установах центрального регіону України. Цільова аудиторія – особи, які перебувають в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах Житомирської, Київської, Черкаської та Чернігівської областей.
Основні завдання реалізації Проєкту:
- запобігання морально-психологічній та професійній деформації, пов’язаній з позбавленням волі;
- оновлення компетентностей, що пов’язані із використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, організація дозвілля шляхом корисної зайнятості засуджених;
- розвиток практичних навичок користування сучасними бібліотечними сервісами та технологіями;
- створення підґрунтя для формування професійної діяльності.
Працівники Бібліотеки через онлайн платформу Zoom за тиждень до кожної онлайн зустрічі з ув’язненими, що відбувалися другу та четверту п’ятницю кожного місяця, створювали конференцію, посиланням на яку ділилися з установами виконання покарань через чат у вайбері і проводили для засуджених лекції, тренінги, інші форми навчання, спрямовані на підготовку ув’язнених до життя у соціумі після виходу з місць позбавлення волі.
Під час 13-ти онлайн зустрічей з ув’язненими презентовано довідково-бібліографічну службу сучасної бібліотеки, корисні онлайн сервіси (окрема тема про канал You Tube), проведено тренінг по генеруванню та використанню QR кодів, висвітлено теми медіаграмотності та протистояння фейкам, проведено тренінг з мистецтва публічного виступу, проведено поетичний слем серед ув’язнених, які займаються поетичною творчістю. Переможців відзначено призами – книжками.
Відеозаписи усіх зустрічей можна переглянути за цим посиланням .
Під час реалізації проєкту бібліотека зібрала та передала в бібліотеку Коростенської установи виконання покарань 300 книжок.
Білоцерківській установі виконання покарань, учасники якої були найактивнішими, бібліотека передала 100 кращих книжок сучасних українських авторів.
В доповнення до онлайн навчань, лекцій та конкурсів, бібліотека підготувала
Посібники:
- корисні інтернет- ресурси на допомогу самостійному вивченню української мови;
-
огляд книжок, написаних авторами, коли ті перебували в ув’язненні ;
-
огляд книжок, основний сюжет яких розгортається у місцях позбавлення волі.
- список книжок, доступних онлайн, що сприяють ресоціалізації особистості шляхом переосмислення прочитаного і є мотивуючими для повернення до повноцінного життя у соціумі.
- довідник про онлайн-ресурси, які будуть корисними ув’язненим як для навчання впродовж життя, так і для адаптації у мінливому соціумі після завершення терміну їх ув’язнення.
Мета: Мета Пілотного проєкту «Видима бібліотека» − орієнтація на освіту громадян задля підтримання їх креативного та інноваційного потенціалу під час перебування в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, сприяння формуванню компетентностей із врахуванням новітніх технологічних розробок, які вже почали або тільки починають впроваджуватися у бібліотечній галузі, формування культури навчання впродовж життя.
Основні завдання реалізації Проєкту:
-
запобігання морально-психологічній та професійній деформації, пов’язаній з перебуванням в місцях позбавлення волі та несенням служби;
-
оновлення компетентностей, що пов’язані із використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, організація дозвілля шляхом корисної зайнятості засуджених;, створення підґрунтя для легкої адаптації засуджених у соціумі по завершенню терміну ув’язнення.
Вплив ініціативи на розвиток соціального середовища:
-
розвиток практичних навичок користування сучасними бібліотечними сервісами та технологіями;
-
ресоціалізація
Цей проект – ще одне підтвердження важливої ролі бібліотеки в житті кожної людини, впр яких би обставинах вона не перебувала. Бібліотека – єдина доступна безплатна установа, послугами якої може скористатися кожен і вирішити проблеми з прогалинами в освіті, для отримання допомоги з користування інтернетом, сервісами онлайн, зокрема з пошуку роботи і працевлаштування.
Одним із основних очікуваних результатів є поступова адаптація засуджених до позитивної динаміки інформаційних процесів, подолання інформаційної необізнаності, підвищення рівня та актуалізації інформаційної грамотності.
Бібліотека отримала поетичні присвяти, вдячність і бажання ув’язнених після виходу на волю обов’язково відвідати бібліотеку і скористатися її послугами.
Корисні інтернет-ресурси для кожного: довідник
Видання Європейського культурного фонду “Sense of Belonging”, що містить сторінку, присвячену реалізації проєкту “Видима бібліотека”
Огляд рекомендованої для читання літератури:
По той бік грат
Книжки народжені за гратами
Збірка поезій засуджених:
Народжені бути вільними, 2023
Онлайн зустрічі з ув’язненими
2024 рік
Підсумки проекту “Студія розвитку літературної творчості “. Відеоролик. Сповідь. Володимир Горобець
Студія “Історія України. Новий погляд”
2023 рік
Блогінг як інструмент самовираження
Засудження не означає виключення. Круглий стіл
Студія літературної творчості
Відкриття артлабораторії
Народжені бути вільними. Видима бібліотека
Академія розвитку літературної творчості
Шевченко і сучасна поп-музика
2022 рік
Іван Богун. Лекція до Дня державності
Онлайн-зустріч із ув’язненими до Дня безпечного Інтернету
Підсумки проєкту “Видима бібліотека”
2021 рік
Завершальна зустріч у межах проєкту «Видима бібліотека»
Лекція про медіаграмотність
Онлайн-сервіси для кожного
Мистецтво публічного виступу
Довідково-бібліографічна служба сучасної бібліотеки
Проєкт “Видима бібліотека”. Говоримо про You Tube
Книжки дарують свободу
Поетичний слем «Поезія – вільна!»
Проєкт «Видима бібліотека». Говоримо про бібліотеку у цифровому медіасвіті
“Книжки, написані за гратами” – в межах проєкту “Видима бібліотека!
Qr-коди: поняття та використання – в межах проєкту “Видима бібліотека”
Проєкт з ресоціалізації ув’язнених «Видима бібліотека» (Частина друга)
Стартував проєкт з ресоціалізації ув’язнених “Видима бібліотека” (Частина перша)